Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Este posibil sa mi se ridice masina pentru ca parchez ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Este posibil sa mi se ridice masina pentru ca parchez pe trotuar, langa blocul in care locuiesc?

Paralel cu blocul in care locuiesc este un mic trotuar (jumatate de metru latime).Sunt doar 9 locuri de parcare pentru 2 blocuri de 10 etaje. Este posibil sa mi se ridice masina sau sa primesc amenda pentru parcare in acest spatiu?Sunt in aceeasi situatie inca alte aprox 100 de masini. Toata lumea parcheaza pe acest trotuar minuscul.
Pentru raspuns la obiect precizati statutul juridic al parcarii
Din topic ar rezulta ca parcarea apartine de autoritatea locala,care a amenajat numai 9 spatii cu destinatia de parcare,in raport de cererea apreciabil mai mare
Daca ati parcat vehiculul,in locul legal detinut de alt proprietar de vehicul,exista posibilitatea ca acesta,sa fi informat autoritatea in drept despre ocuparea abuziva a spatiului concesionat,motiv pentru care sa fi fost dispusa ridicarea vehicului dvs
Sau mai exista posibilitatea ca autoritatea in drept sa fi constatat ca ocupati ilegal domeniul public,motiv pentru care a dispus ridicare vehiculului si aplicarea de sanctiuni in consecinta
Buna seara

Strazile sunt pentru deplasarea autoturismelor, iar trotoarele sunt pentru deplasarea pietonilor, sigur ca in cazul unor reclamatii retepate a pietonilor stanjeniti de pozitionarea autoturismului dvs poate sa o ridice, din practica nejuridica, daca nu stanjeniti circulatia autovehiculelor si daca nu parcati autovehicolul pe interzis nu vi-l ridica, rugati-va sa dati peste pietoni/vecini intelegatori.

O zi buna
locurile de parcare sunt platite de proprietari. nu ocup locul nimanui. nu impiedic accesul la bloc.doar parchez impreuna cu alte 100 de masini pe un trotuar de 50 de cm. teoretic se poate spune ca stanjenesc circulatia pietonilor.nu impiedic accesulcelorlalte masini la locurile de parcare platite.
little_30devil a scris:

locurile de parcare sunt platite de proprietari.
teoretic se poate spune ca stanjenesc circulatia pietonilor.

Cele doua afirmatii nu se accepta
Daca este spatiu cu destinatia de parcare,nu puteti stanjeni circulatia pietonilor
Pe de a;lta parte in topicul initial ati precizat ca exista 9 locuri de parcare dar alte 100 de masini
Pana la urma pe locul de parcare pe care il ocupati ,detineti contract de concesiune de la autoritatea publica locala,sau la dvs fiinteaza principiul " primul sosit primul beneficiar???
Pana la urma nu ati lamurit daca detineti sau nu forme legale pentru spatiu de parcare unde va parcati vehiculul