Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Autorizare locuri de parcare pe trotuar
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Autorizare locuri de parcare pe trotuar

BUNA TUTUROR!
SUNT FOARTE CURIOASA....ESTE LEGAL CA ADP-UL SA ELIBEREZE AUTORIZATII DE PARCARE PE TROTUAR? LOCUIESC PE O STRADA SECUNDARA DIN SECT.2 UNDE TROTUARELE NU MAI POT FI FOLOSITE DE PIETONI...SUNT LOCURI DE PARCARE PLATITE....E NORMAL ASA CEVA?
MULTUMESC!
danutza_c, utilizator
Trotoarele sunt proprietatea primariilor, deci e legal ca ADP-urile sa elibereze aceste autorizatii. Ca nu e normal, e de discutat!
parca scria pe undeva ? ca trebuie sa ramana un loc de trecere ptr. pietoni cam de apox. 1m? 0.8?(aceasta in situatia in care trotuarul este lat si permite parcarea masini +loc trecere pietoni) eu am cerut la adp-ul de sect.6 si nu ne-a aprobat parcare pe trotuar acesta fiind totusi nu prea lat .o astfel de discutie am mai gasit parca aici cu o persoana careia a avut masina ridicata...
Trotuarul este ingust,iar masinile sunt parcate jumatate pe trotuar,jumatate pe sosea,pietonii neavand loc nici macar 1 mm....nu cred ca este legal....dar pentru spaga ce nu se face in Romania???
HOTARARE NUMAR: 32 DIN 20/06/94
- privind organizarea, exploatarea si utilizarea spatiilor de parcare publica de pe teritoriul municipiului Bucuresti
EMITENT : PRIMARIA GEN. A CAPITALEI
Art.6- Amenajarea trotuarelor ca spatii de parcare pentru autoturisme
poate fi efectuata in conditiile in care nu se stanjeneste circulatia pietonilor si ramane disponibila o latime minima de trotuar de 1,5 m la strazile cu mai putin de 4 benzi de circulatie si de 3 m la strazile cu 4 sau mai multe benzi de circulatie.
In conditiile acestea, ramane de vazut daca au incalcat ei insisi hotararea :hammer: lucru care nu m-ar mira nefiind primul caz de acest gen#-o
L.C.
P.S. Iata si sanctiunile contaventionale care ne asteapta daca nu respectam prevederile hotararii amintite: [ link extern ]
Laura Ciobeica, moderator