Forum Discuţii juridice Expertize judiciare şi ... Expert tehnic criminalist
Discuție deschisă în Expertize judiciare şi extrajudiciare

Expert tehnic criminalist

as dori daca se poate sa imi spuna cineva unde anume pot gasii un expert tehnic criminalist pentru efectuarea unei expertize extrajudiciare pe niste capturivideo[jpg],am cautat pe siteul ministerului de justitie[www.just.ro] dar nu am gasit ce caut eu.tin sa va spun ca aceasta expertiza este vitala pentru mine si familia mea.astept un sfat.Va multumesc.
La INEC,puteti gasi un expert.

[ link extern ]
Stefan Bicov, Avocat
Intr-adevar INEC este insitutia abilitata , dar si aici sunt destule probleme.
De pilda :

“Actualmente nu exista metodologii sau standarde prin intermediul carora sa se stabileasca cu certitudine daca o inregistrare audio/video obtinuta prin interceptarea comunicatiilor este autentica!” Prin urmare, atata timp cat in Romania nu exista o cale certa prin care sa se confirme fara putinta de tagada autenticitatea unei inregistrari, aceasta nu poate fi considerata autentica , si, pe cale de consecinta, trebuie inlaturata ca proba, pentru ca dubiul trebuie sa ii profite inculpatului conform principiului “in dubio pro reo”.

Deci va va fi foarte dificil.
Cautati experti si la firmele specializate in astfel de echipamente