Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Cum facturez?
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Cum facturez?

Firma mea din RO inregistrata in ROI presteaza servicii de reparatii pentru echipamente (motoare) si factureaza catre firma producatoare din Germania (serviciile se presteaza efectiv in RO si catre clienti din RO).
Firma producatoare are contract de service cu firme din RO carora le-a vandut bunurile si refactureaza serviciile firmei mele.

Avand in vedere ca este o activitate constanta, trebuie sa consider sediu fix in RO si sa facturez cu tva?
Sau art 133.alin 7 a)?

Atat firma din Germania, cat si firma mea din RO au cod valid de tva.

Sunt in mare incurcatura.

Multumesc!
contabil20, utilizator
alineatul de care vorbiti dvs. se refera la persoane nestabilite in UE.
in cazul de fata factura se elibereaza fara tva, locul prestarii serviciului fiind considerat a fi germania, chiar daca producatorul la randul sau refactureaza aceste servicii catre alte firme din romania.

trebuia sa facturati cu tva daca producatorul din germania avea un sediu fix in romania.