Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... restituire contravaloare amenzi contraventionale
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

restituire contravaloare amenzi contraventionale

Buna ziua! Am intampinat urmatoarea problema: un cetatean al localitatii vine cu hotarare judecatoreasca definitiva si irevocabila potrivit careia a castigat anularea a 4 procese verbale de contraventie (amenzi) si totodata restituirea sumelor achitate de catre persoana respectiva primariei. Sumele de bani au fost incasate anul trecut (2011). La ora actual banii nu se mai afla la noi ci la bugetul consolidat al statului. De unde i se va restituii banii?
In situatia in care exista titlu executoriu,exista varianta ca suma de recuperat dispusa de instanta de judecata ,sa fie acordata solicitantului nu prin suma cash,ci prin stornare in contul creantelor bugetare urmatoare,respectiv taxe si impozite