Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... anulare contract colectiv de munca
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

anulare contract colectiv de munca

Buna ziua,
Daca contractul colectiv de munca nu mai intruneste conditiile,respectiv 21 de angajati,trebuie sa il anulez?
Va multumesc!
Nu se anuleaza ... potrivit art. 151 din Legea nr.62/2011 , contractul colectiv de munca inceteaza:
a) la implinirea termenului sau la terminarea lucrarii pentru care a fost incheiat, daca partile nu convin prelungirea aplicarii acestuia, in conditiile legii;
b) la data dizolvarii sau lichidarii judiciare a unitatii;
c) prin acordul partilor.

Legea nu prevede obligativitatea incheierii unui ccm la angajatorii care au peste 21 de salariatii, ci doar negocierea acestuia.