Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Contract colectiv la nivel de unitate
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Contract colectiv la nivel de unitate

Am un CCm la nivel de unitate valabil până la 31.12.2011, pot înceta acest contract?Sub ce formă? Trebuie să fac notificare sau act adiţional? #-o
Nu poate fi denuntat unilateral.
Vedeti Legea 62/2011.
MIRELAIONICA a scris:

Am un CCm la nivel de unitate valabil până la 31.12.2011, pot înceta acest contract?Sub ce formă? Trebuie să fac notificare sau act adiţional? #-o

Contractul colectiv de munca inceteaza:
a) la implinirea termenului sau la terminarea lucrarii pentru care a fost incheiat, daca partile nu convin prelungirea aplicarii acestuia, in conditiile legii;
b) la data dizolvarii sau lichidarii judiciare a unitatii;
c) prin acordul partilor.