Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... ocuparea unui post vacant prin detasare
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

ocuparea unui post vacant prin detasare

Buna ziua!
In cadrul unei institutii publice poate fi ocupat un post vacant prin detasarea unei persoane din cadrul altei institutii? Art. 22 din OUG 34/2009 vb doar de suspendarea ocuparii prin concurs sau examen a posturilor vacante .

Multumesc!
Legea nr.284/2010 prevede ca , ocuparea unui post vacant sau temporar vacant se face prin concurs sau examen pe baza regulamentului-cadru ce cuprinde principiile generale şi care se aprobă prin hotărâre a Guvernului sau alte acte normative specifice