avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1625 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Contract casa pe numele Parintilor ?
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Contract casa pe numele Parintilor ?

Salutare,

Parintii mei sunt casatoriti de aprox 30 ani, in timpul aceasta au dobandit un apartament, dar in acte este trecut doar Tata nu si Mama, repet ca in momentul dobandirii apart. erau casatoriti de ani buni.
Acum sunt unele probleme familiare iar tata ar vrea sa vanda apartamentul.

Intrebare, poate sa vanda aparatamentul fara semnatura mamei? parerea mea ca da, chiar daca bunul este unul comun.

Si ce ar trebuii sa fac sa fie trecuta si ea in actele casei?

Multumesc.
Imobilul este bun comun, faptul ca in contractul de vanzare cumparare este doar tatal trecut, fiind fara relevanta.Instrainarea se va face doar cu acordul ambilor soti.
Apartamentul este bun comun chiar daca in contractul de vanzare este trecut doar tatal dvs. Nu va putea sa il vanda fara consimtamantul mamei dvs.
In actul de vanzare cumparare ar trebui sa fie scris starea civila a tatalui la momentul cumpararii. La dvs ce scrie ?
Si carte funciara are? Si asta e important...
Deci carte Funciara are, in contract scrie ca e castorit.

Totusi se poate face ceva la notar sa apara si Numele mamei acolo?

Alte discuții în legătură

Proprietar cota 1/1 vrani vrani Am cumparat un apartament la licitatie. Mentionez ca sunt casatorita . In cartea funciara sunt trecuta eu cu cota 1/1 . A trecut jumatate jumatate de an si ... (vezi toată discuția)
Partaj vanzarea apartament Arghir Arghir Am o anume problema...am fost informat de mai multi avocati in privinta asta dar fiecare cu o parere diferita. Situatia fiind: Parintii mei au divortat ... (vezi toată discuția)
Act vanzare cumparare apartament dobandit in timpul casatoriei vandut de un sot fara acordul celuilalt danuzz danuzz Buna ziua! am cumparat in timpul casatoriei un apartament cu doua camere. Eu am fost plecat in strainatate. sotia a vandut apartamentul, care era cu ipotecat ... (vezi toată discuția)