Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Semnalizarea inainte de intrarea in sens giratoriu
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Semnalizarea inainte de intrarea in sens giratoriu

Este obligatorie semnalizarea inainte de intrarea intr-un sens giratoriu. ?Eu stiu ca se semnalizeaza numai la iesirea din sens?
p.s. Va rog precizati sursa raspunsurilor dvs.
Regulament din 04/09/2006 de aplicare a Ordonantei de urgenta a Guvernului nr. 195/2002 privind crculatia pe drumurile publice:
Art. 116 (1) Conducătorii de vehicule sunt obligaţi să semnalizeze schimbarea direcţiei de deplasare, depăşirea, oprirea şi punerea în mişcare.

(2)Intenţia conducătorilor de autovehicule, tramvaie sau mopede de a schimba direcţia de mers, de a ieşi dintr-un rând de vehicule staţionate sau de a intra într-un asemenea rând, de a trece pe o altă bandă de circulaţie sau de a vira spre dreapta ori spre stânga sau care urmează să efectueze întoarcere, depăşire ori oprire se semnalizează prin punerea în funcţiune a luminilor indicatoare de direcţie cu cel puţin 50 m în localităţi şi 100 m în afara localităţilor, înainte de începerea efectuării manevrelor.

(3)Reducerea vitezei de deplasare sau oprirea autovehiculelor, tramvaielor sau mopedelor pe partea carosabilă se semnalizează cu lumina roşie din spate.