Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Trebuie semnalizata o curba (viraj) de 90 grd.?
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Trebuie semnalizata o curba (viraj) de 90 grd.?

Sunt pe un drum cu prioritate, care vireaza stans la stanga (90 grd.) si ma intersectez din fata si din dreapta cu drumuri fara prioritate. sunt obligat sa semnalizez?:(
Daca va deplasati pe drum cu prioritate ,care este justificarea pentru care va intrebati daca "sunt obligat sa semnalizez ?
Detaliati speta
Eventual aveti obligatia sa semnalizati intentia de schimbare a directiei de deplasare,respectiv sa instiintati partenerii de trafic situati in spatele dvs despre interesul dvs de a vira la stanga sau la drepta
chiar daca va aflati pe drumul cu prioritate trebuie sa semnalizati schimbarea pozitiei de mers ptr ca ajungeti intr-o intersectie.

oug195
Art.54. - (1) Conducătorul de vehicul care execută o manevră de schimbare a direcţiei de mers, de ieşire dintr-un rând de vehicule staţionate sau de intrare într-un asemenea rând, de trecere pe o altă bandă de circulaţie sau de virare spre dreapta ori spre stânga sau care urmează să efectueze o întoarcere ori să meargă cu spatele este obligat să semnalizeze din timp şi să se asigure că o poate face fără să perturbe circulaţia sau să pună în pericol siguranţa celorlalţi participanţi la trafic.

hg1391-RAOUG295
Art. 116. – (1) Conducatorii de vehicule sunt obligati sa semnalizeze schimbarea directiei de deplasare, depasirea, oprirea si punerea în miscare.
Sunt de parere ca nu va schimbati directia de mers, dvs mergeti pe directia inainte, nu aveti de ce semnaliza, ca-i derutati si pe cei care stau sa cedeze trecerea si mai ales pe cei din spate. Daca si cand veti parasi soseaua asta, veti da semnal stg, dr..dupa cum veti schimba directia de mers.
In curba asta ar trebui sa aveti in stanga banda continua..asa ca nu va schimbati directia de mers spre stanga.
gi_jane2 a scris:

Sunt de parere ca nu va schimbati directia de mers, dvs mergeti pe directia inainte, nu aveti de ce semnaliza, ca-i derutati si pe cei care stau sa cedeze trecerea si mai ales pe cei din spate. Daca si cand veti parasi soseaua asta, veti da semnal stg, dr..dupa cum veti schimba directia de mers.
In curba asta ar trebui sa aveti in stanga banda continua..asa ca nu va schimbati directia de mers spre stanga.

@tinetigantele descrie o intersectie de drumuri.

art.6-oug 195
16. intersecte - orice incrucisŸare, jonctiune sau bifurcare de drumuri la nivel, inclusiv spatiile formate de acestea;

banuiesc ca nedumerirea utilizatorului @tinetigantele este daca mai trebuie sa semnalizeze intentia de a face stanga, el aflandu-se pe drumul cu prioritate.

cand nu se schimba directia de mers este logic ca nu se semnalizeaza aceasta intentie.

daca in stanga este banda continua cei care vin din directia inainte sau dreapta inseamna ca nu mai au posibilitatea de a intra pe drumul cu prioritate decat pe sensul pe care se afla @tinetigantele ceea ce implica un indicator cu "obligatoriu dreapta".

concluzia este ca semnalizarea schimbarii directiei de deplasare este obligatorie si atunci cand te afli pe un drum cu prioritate.

hg1391-RAOUG295
Art. 116. – (1) Conducatorii de vehicule sunt obligati sa semnalizeze schimbarea directiei de deplasare, depasirea, oprirea si punerea în miscare.
cyan, moderator
Fiindca schimbati directia de mers sunteti obligat sa semnalizati aceasta intentie, chiar daca sunteti pe drum cu prioritate.