Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Falsificare intrument de plata electronica art 24 L ...
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Falsificare intrument de plata electronica art 24 L 365/2002

Concret : Am transferat bani dintr-un cont in altul prin intermediul serviciului de internet-banking (instrumet de plata electronic cu access la distanta). Instanta ma condamnat printre altele si pentru art 24 (falsificare intrument de plata electronica) deoarece la campul referinta am completat un motiv fictiv, si asa am creat "falsul".
Acum ... nu sunt eu prea destept dar din cate inteleg eu :
Instrument de plata electronica =
Un instrument care permite titularului sau sa efectueze urmatoarele tipuri de operatiuni: a) transferuri de fonduri, altele decat cele ordonate si executate de catre institutii financiare;
b) retrageri de numerar, precum si incarcarea si descarcarea unui instrument de moneda electronica;

Pareri ?
faci o confuzie- art 24 se refera la falsificarea instr de plata electronice mentionate la art 1pct 11- adica carduri, pe intelesul tau.
nubse refera deloc la sistemul ebanking, acesta intra la alt articol si "falsificarea" lui inseamna de fapt operatiuni financiare frauduloase.

mai citeste sentinta si poate lamurim situatia.
Parere de programator : falsificare instrument de plata electronica se face cu totul si cu totul altfel . Dar daca in legislatie definitia include sau este egala si cu introducerea de date eronate in campuri obligatorii ...
matahachiro a scris:

faci o confuzie- art 24 se refera la falsificarea instr de plata electronice mentionate la art 1pct 11- adica carduri, pe intelesul tau.
nubse refera deloc la sistemul ebanking, acesta intra la alt articol si "falsificarea" lui inseamna de fapt operatiuni financiare frauduloase.

mai citeste sentinta si poate lamurim situatia.

Nu este nicio confuzie initial a fost retinuta sub aspectul folosirii SCAM-ului (clonei) in vederea obtinerii de date, cum acest aspect nu a fost sustinut nici de expertiza Institutului de tehnologie avansata nici de alta expertiza/declaratie/proba, s-a motivat pe ultima suta de metrii ca am falsificat motivul platii. Ceea ce spuneti dumneavoastra este art 27 , care da, sunt condamnat si pentru el separat . Iar internet banking-ul este intrument de plata electronica cu access la distanta conform unei decizii BNR , nu numai cardurile sunt incluse acolo (asa am crezut si eu initial) .
ContSters241638, utilizator
ezPTCro a scris:

Parere de programator : falsificare instrument de plata electronica se face cu totul si cu totul altfel . Dar daca in legislatie definitia include sau este egala si cu introducerea de date eronate in campuri obligatorii ...

Scam (clona) de banca(orice serviciu ce suporta moneda virtual) / Clonare de card - astea sunt falsurile instrumentelor de plata electronice
perfect de acord , atunci pe ce temei se considera introducerea unor date eronate ca si falsificare ? presupun ca era contul dvs pe care lati folosit.