Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... pot lucra cu contract de colaborare?
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

pot lucra cu contract de colaborare?

buna ziua, sunt in concediu de crestere a copilului, mai exact in perioada in care nu am primit inca indemnizatia copilului si nici alocatia (mi-am depus doar in luna decembrie actele). Cum cerintele copiilor sunt mari, as vrea sa stiu daca pot lucra cu contract de colaborare la o firma de songaje de opinie, fara sa-mi afecteze indemnizatia.
Nu puteti realiza venituri supuse impozitarii fara sa vi se suspende indemnizatia.

OUG nr.111/2010:

ART. 16
(2) Plata indemnizaţiei prevãzute la art. 2 alin. (1), respectiv la art. 5 alin. (1) şi art. 9 alin. (5) şi (6) se suspendã începând cu luna urmãtoare celei în care:
i) beneficiarul realizeazã venituri supuse impozitului şi copilul nu a împlinit vârsta de un an, respectiv 3 ani în cazul copilului cu handicap;
(3) Plata indemnizaţiei pentru creşterea copilului nu se suspendã în situaţia în care beneficiarii acestei indemnizaţii primesc diverse sume în baza legii, contractului colectiv de muncã sau a contractului individual de muncã, acordate în perioada concediului pentru creşterea copilului, altele decât cele rezultate din desfãşurarea efectivã a unei activitãţi în perioada de concediu.
Buna ziua. In principiu "DA", puteti lucra prin contract de colaborare platind la FISC impozitele necesare pentru realizarea unui venit, dar din cate cunosc va poate afecta indemnizatia de crestere a copilului acordata de stat in baza suspendarii contractului individual de munca.