Forum Discuţii juridice Achiziţii publice Achizitii publice in situatii de urgenta
Discuție deschisă în Achiziţii publice

Achizitii publice in situatii de urgenta

Exista vreo prevedere legislativa care - in situatii de urgenta - da autoritatilor contractante dreptul de a achizitiona utilajele necesare inlaturarii riscului fara licitatie publica organizata in conditiile OUG 34/2006? Concret, o Primarie are nevoie de utilaje de deszapezire , pentru care are buget alocat, dar procedura de licitatie publica ar dura prea mult, iar costul utilajelor depaseste 15.000 euro, deci nu se poate face achizitie directa.
Da. Art. 122 lit. c din OUG 34/2006 actualizata.