Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA vanzare teren
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

vanzare teren

Se doreste vanzarea unui teren intravilan construibil la a carui achizitionare nu a fost dedus TVA.
Dupa parerea mea, acesta trebuie vandut cu TVA conform art. 141 lit. f din Codul Fiscal indiferent ca s-a dedus sau nu TVA.
Parerea unora este ca se aplica art. 149 privind ajustarea bunurilor de capital, si se invoca faptul ca daca nu s-a dedus TVa nu trebuie nici ajustat, si deci se vinde fara TVA.

Conform definitiei de la art. 149 alin 1, in opinia mea, terenurile nu sunt considerate bunuri de capital deoarece nu sunt amortizabile, si deci se aplica rationamentul meu.

E corect? Ma poate lumina cineva?
nu prea are legatura cu art149, dar are legatura cu art141alin2 lit f ,in care terenul contruibil nu este scutit de tva , si in opinia mea nu mai conteaza daca ai dedus sau nu TVA, se vinde cu TVA.