Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... colaborare cu PFA prin conventie civila
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

colaborare cu PFA prin conventie civila

Buna ziua!

Am un PFA platitor de TVA prin optiune, si in anul 2010 am incheiat cateva contracte pe perioada determinata de 2 luni , conventi civile , cu cateva persoane.
Am facut asta pentru ca eram la inceputul unui contract cu o firma din Italia si trebuia intrun timp relativ scurt sa trimit o anumitet cantitate de piese care trebuiau ansamblate manual.

Intrebare.

Care sunt obligatiile mele sau a le persoanelor in cauza ( ma refer la plati , se retine 16 % impozitul pe profit la sursa sau poersoanele respective trebuie sa declare aceste venituti) , trebuiesc calculate anumite contributi sociale , sanatate , pensi somaj?

La momentul respectiv PFA nu putea opera angajari , astfel ca am recurs la aceasta solutie.

Astept eventuale pareri , si trimiteri la lege.
In context, este foarte important sa spuneti care sunt termenii contractului. I-ati platit cu ziua sau la realizari?

Cred ca cea mai buna solutie ar fi fost un contract de asociere in participatie.
am platit pentru toata perioada contractului de 2 luni , nu cu ziua se poate spune ca am platit pentru lucrare .