avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 934 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... colaborare cu PFA prin conventie civila
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

colaborare cu PFA prin conventie civila

Buna ziua!

Am un PFA platitor de TVA prin optiune, si in anul 2010 am incheiat cateva contracte pe perioada determinata de 2 luni , conventi civile , cu cateva persoane.
Am facut asta pentru ca eram la inceputul unui contract cu o firma din Italia si trebuia intrun timp relativ scurt sa trimit o anumitet cantitate de piese care trebuiau ansamblate manual.


Intrebare.

Care sunt obligatiile mele sau a le persoanelor in cauza ( ma refer la plati , se retine 16 % impozitul pe profit la sursa sau poersoanele respective trebuie sa declare aceste venituti) , trebuiesc calculate anumite contributi sociale , sanatate , pensi somaj?

La momentul respectiv PFA nu putea opera angajari , astfel ca am recurs la aceasta solutie.

Astept eventuale pareri , si trimiteri la lege.
Cel mai recent răspuns: ovidiuhanzu , utilizator 18:19, 15 Februarie 2012
In context, este foarte important sa spuneti care sunt termenii contractului. I-ati platit cu ziua sau la realizari?

Cred ca cea mai buna solutie ar fi fost un contract de asociere in participatie.
am platit pentru toata perioada contractului de 2 luni , nu cu ziua se poate spune ca am platit pentru lucrare .

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Cadrul legal de colaborare intre persoana juridica si persoana fizica neautorizata raresjustin raresjustin eu societate comerciala de prestari servicii si comert piese si ansamble din domeniul meu de activitate(montaj si comercializare instalatii de spalat auto) el ... (vezi toată discuția)
Conventia civila depeta depeta Buna ziua! Va trebui sa plec in concediu de studii timpt de 4 / 6 luni si trebuie sa aduc inlocuitor pe locul meu. Am inteles de la biroul de resurse umane ... (vezi toată discuția)
Retinere la sursa contract de mandat moonprincess moonprincess Buna ziua, In calitate de PFA (agent de asigurari) doresc sa inchei un contract de mandat cu un agent de vanzari pentru a ma ajuta cu marirea portofoliului ... (vezi toată discuția)