Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... PARTAJUL
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

PARTAJUL

AM FOST CASATORITA DIN ANUL 1999-2008 , SOTUL MEU AVEA O CASA SI O FIRMA MOSTENITE INAINTEA DIVORTULUI , IAR EU UN AUTOMOBIL DOBANDIT IN TIMPUL CASATORIEI . DIVORTUL S-A PRONUNTAT IN DATA DE 7 .02.2008 , CU DREPT DE APEL DE 30 ZILE DE LA DATA COMUNICARII , COMUNICAREA FIIND FACUTA IN DATA DE 29.02.2008. , IN INTERVALUL 7.02-29.02 ,SOTUL MEU A VANDUT CASA SI FIRMA BUNURILE LUI PROPRII REZULTATE DI MOSTENIRE , SI A CUMPARAT UN AUTOTURISM , DAR TIN SA MENTIONEZ CA IN TIMPUL CASATORIEI SOTUL MEU A INVESTIT O MARE SUMA DE BANI PENTRU RENOVAREA RESPECTIVEI CASE , MA INTERESEAZA DACA POT SA CER PARTAJ PENTRU MASINA (HOTARAREA NEFIIND DEFINITIVA LA ACEA DATA) SI DACA POT SA CER O SUMA DE BANI PENTRU INVESTITIILE FACUTE IN CASA VANDUTA DE JA DE CATRE ACESTA . TOT INAINTE DE CASATORIE SOTUL MEU A CUMPARAT JUMATATE DINTR-O CLADIRE ,IN TIMPUL CASATORIEI CUMPARAND SI CEALALTA JUMATATE , CLADIRE IN CARE A INVESTIT O SUMA IMPORTANTA DE BANI IN TIMPUL CASATORIE , SUMA CARE DEPASEA VALOAREA DE CUMPARARE , DAR CONTRACTUL DE VANZARE-CUMPARARE A FOST FACUT PE INTREAGA CLADIRE DOAR IN ANUL 2002, ADICA IN TIMPUL CASATORIEI . CE SANSE AM SA CER 1/2 DIN ACEASTA CLADIRE? HOTARAREA DE DIVORT AM LEGALIZAT-O LA DATA DE 10.07.2008.
Puteti porni partajul cerand 1/2 din toate bunurile comune (imobile si mobile) si acordarea cotei parti a cheltuielilor efectuate in timpul casatoriei la bunurile proprii ale fostului sot.
Doinita Stingaciu, Avocat