Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale ce coduri caen are o casa de EXPEDITII? daca are ...
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

ce coduri caen are o casa de EXPEDITII? daca are dubita sub3.5tone dar face transport la cererea clientilor international mai are nevoie de LICENTA de transport?

casa de expeditii este un intermediar al firmei de transport care semneaza banuiesc contracte in numele transportatorului ce cod CAEN se practica?
Practica un cod valabil pentru activitatea pe care o desfasoara, daca face intermediere va avea un cod de intermediere, daca face transport va avea un cod de transport. Ar merge foarte bine activitati de curierat sau transporturi rutiere de marfuri.... Verificati sectiunea H din codul caen si veti gasi o activitate care sa raspunda cerintelor dvs.
Sfatul meu este sa autorizati urmatoarele coduri:
5229 - Alte activitati anexe transporturilor
5320 - Alte activitati postale si de curier
lucian huzum a scris:

Practica un cod valabil pentru activitatea pe care o desfasoara, daca face intermediere va avea un cod de intermediere, daca face transport va avea un cod de transport. Ar merge foarte bine activitati de curierat sau transporturi rutiere de marfuri.... Verificati sectiunea H din codul caen si veti gasi o activitate care sa raspunda cerintelor dvs.

casa de expeditie este orice persoana impozabila care actioneaza in nume propriu, contractand servicii de transport cu un transportator, pe care apoi le refactureaza beneficiarului transportului. Serviciile casei de expeditie sunt servicii de transport;

Instructiuni de aplicare a scutirii de TVA pentru operatiunile prevazute la articolele 143 si 144-1 din Cod Fiscal