Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... divort- neintelegere in privinta minorului
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

divort- neintelegere in privinta minorului

sunt casatorita cu sotul meu de 5 ani ma inselat si vreau sa divortez dar problema este ca avem un copil de 4 anisori si nu vrea sa mi-l dea.ce-as putea face ca sa-l castig.va multumesc!!
Ce insemna .. nu vrea sa mi-l dea ? Copilul nu e cu dvs ?
introduceti actiune de divort si cereti ca minorul sa aiba locuinta la adresa dumneavoastra. Daca dovediti ca va ocupati de el, aveti cum sa il intretineti si tinand cont si de varsta frageda nu cred ca sotul va dobandi exercitarea autoritatii parintesti in mod exclusiv. Este indicat totusi sa va angajati un avocat tinand cont ca aveti minorul.
Dupa Noul Cod Civil, stabilirea autoritatii parintesti si a domiciliului se face doar prin intermediul instantei de judecata1 Ca urmare orice neintelegere cu privire la copil, daca nu puteti sa le solutionati de comun acord cu sotul dvs., nu aveti decat o singura sansa! Instanta judecatoreasca!
În condiţiile in care nu ajungeţi la o înţelegere cu privire la minor, atunci singura in măsură să stabilească ce se vă întâmpla cu minorul este instanţa de judecată. Potrivit noului cod civil, in mod obişnuit instanţa acordă ambilor părinţi custodia, in mod justificat temeinic, acordă custodia doar unuia dintre părinţi. Ceea ce ar trebui să ajungeţi la un acord cu soţul, reprezintă domiciliul in mod statornic al minorului. Dacă doriţi să locuiască cu dv.stră trebuie să dovediţi că aveţi o locuinţă stabilă, venituri suficiente ptr a întreţine minorul, aveţi timp şi dorinţă de a vă ocup de acesta, aveţi o relaţie afectivă bună etc.