Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... Cum se calculeaza contributiile pentru sanatate si ...
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

Cum se calculeaza contributiile pentru sanatate si pensie pentru p.f.a.

Am accesat masura 141 in domeniul apicultura si am fost nevoit sa ma inregistrez ca p.f.a. Va rog sa-mi spuneti ce obligatii fiscale am, mentionez ca nu sunt angajat. De asemenea va rog sa-mi spuneti cum se calculeaza contributiile pentru sanatate si pensie se iau in calcul numai veniturile obtinute sau venitul realizat minus cheltuieli.
sant bine venite precizarile tale,dar cu o completare,intra in vigoare cu 01.07.2012.
Contribuabilii al căror venit rămas după deducerea din venitul total realizat a cheltuielilor efectuate în scopul realizării acestui venit, raportat la cele 12 luni ale anului, este sub nivelul minim de 740 lei, nu datorează contribuţie de asigurări sociale. Daca aceasta suma depaseste 740 lei atunci este obligatorie asigurarea si plata sumei de 232 lei/lina.
Dar, aceasta prevedere conform OUG nr. 125/2011, art.296^22, conform art. VII se aplica de la data de 01.07.2012.

Intrebari:
1)Deci,cand pot afla ca am obligatia sa platesc CAS,abia la sfarsitul anului,cand am venitul net total pe an si pe care il voi imparti la cele 12 luni?
2)Daca rezultatul impartirii venitului net anual la cele 12 luni este,sa zicem,800 lei,voi plati procentul CAS de 31,3 %,calculat la 800 lei sau la diferenta fata de 740,adica 31,3% din 60 ron,atata timp cat pt cei 740 lei nu se contribuie la CAS?