Forum Discuţii juridice Fonduri europene, finanţări ... Schimbare titular dosar masura 141
Discuție deschisă în Fonduri europene, finanţări nerambursabile, grant-uri

Schimbare titular dosar masura 141

Pot transfera un dosar pe masura 141 aprobat altui membru din familie?
Precizez ca am ajuns pana la infiintare PFA unde m-am lovit de problema ca eu deja sunt PFA.
Sa inteleg ca dvs ca PFA nu aveti codul CAEN eligibil masurii 141?
Eu sunt autorizat din 2010 pentru a presta lucrari agricole cu tractorul si as dori sa-mi spuneti daca pot pe aceeas autorizatie sa executa lucrari in continuare si sa o folosesc penrtu a accesa 141. Codurile CAEN care sunt in autoriztie corespund cu cele pentru masura 141.
Din primul mesaj al dvs am inteles ca aveti aprobat proiectul pe masura 141.Din al 2-lea mesaj deduc ca inca nu ati accesat.Care este starea de fapt?
Conform ghid solicitant masura 141: Persoanele autorizate in conditiile OUG 44/2008 trebuie sa detina, pana la semnarea Deciziei de finantare, ca activitate principala , una din activitatile prevazute in Cod CAEN rev 2 la capitolul "Agricultura".Cred ca va puteti incadra la:
Cod caen - 016 Activitati auxiliare agriculturii si activitati dupa recoltare
0161 Activitati auxiliare pentru productia vegetala
0162 Activitati auxiliare pentru cresterea animalelor.
Care este codul CAEN al dvs. ca PFA?
Daca inca nu ati depus proiectul si codul CAEN al PFA nu corespunde celor eligibile, atunci faceti proiectul pe masura 141 direct pe alt membru al familiei, care poate sa indeplineasca conditiile.
Daniela Bolog, Consultant credite si finantari
Codurile CAEN sunt:
0111-Cultivare cerelalelor (exclusiv orez) plantelor leguminoase si plantelor producatoare de seminte oleaginoase
0161-Activitati auxiliare pentru activitati vegetale
0163-Activitati dupa recoltare
Acestea au fost trecute in certificatul de inregistrare la data de 2010,pentru a putea presta lucrari agricole cu tractorul.
In 2011 am facut proiectul pentru masura 141 care a fost eligibil in ianuarie 2012.
Urmatorul pas ar fi sa intocmesc actele necesare pentru finantare, am mers la registrul comertului unde am mai adaugat pe aceelasi PFA urmatoarele coduri CAEN:

0141-Cresterea bovinelor de lapte
0142-Cresterea altor bovine
0146-Cresterea porcinelor
0147-Cresterea pasarilor

Acolo era cineva care a spus ca nu pot sa merg la APIA sau de unde se da bani cu PFA-ul acesta pentru ca pe el mai am alta activitate decat cea necesara pentru 141.

Trebuie sa mai scot cazier judiciar,cazier fiscal si documentul de la banca.

Intrebarea mea era adresata in scopul de mai sus mentionat sa nu intampin vreo problema,dupa terminarea tuturor actelor.

Va multumesc foarte mult!

Pentru masura 141 PFA-ul este eligibil,aveti codurile CAEN solicitate prin aceasta masura.
Cel mai sigur este sa va adresati celor de OJDRP. Ei sunt cei cu care veti semna contractul de finantare.