Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Probleme cu demisia
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Probleme cu demisia

Buna ziua.Chiar ieri i-am zis sefului ca vreau sa imi dau demisia si nu vreau sa mai stau in preaviz.Dupa cum zice el terbuie sa stau 20 de zile in preaviz altfel nu pot pleca.M-a amenintat ca imi desface contractul de munca cu litera nu stiu care... Imi puteti da un sfat va rog?Trebuie neaparat sa ramana inca 20 de zile ? Se poate desface contractul de munca cu litera ...? Multumesc
bogdan89 a scris:

Buna ziua.Chiar ieri i-am zis sefului ca vreau sa imi dau demisia si nu vreau sa mai stau in preaviz.Dupa cum zice el terbuie sa stau 20 de zile in preaviz altfel nu pot pleca.M-a amenintat ca imi desface contractul de munca cu litera nu stiu care... Imi puteti da un sfat va rog?Trebuie neaparat sa ramana inca 20 de zile ? Se poate desface contractul de munca cu litera ...? Multumesc

Termenul de preaviz este cel convenit de parti in contractul individual de munca

Salariatul poate demisiona fara preaviz daca angajatorul nu isi indeplineste obligatiile asumate prin contractul individual de munca.
Efectuarea preavizului este obligatorie cu exceptia cazului in care angajatorul renunta la el sau demisia este depusa pentru fapttul ca angajatorul nu respecta clauzele contractuale. Numarul de zile de preaviz este cel inscris in CIM.
Daca plecati inainte de efectuarea preavizului veti fi considerat absent nemotivat, angajatorul avand dreptul sa procedeze la incetarea CIM cu art. 61 lit. a - abateri disciplinare grave.
Convigeti angajatorul sa incetati CIM cu acordul partilor (art. 55 lit.b) si nu mai este necesar sa efectuati perioada de preaviz.
ContSters42179, utilizator
Eu inca nu am demisionat,in contractul meu de munca sunt casier,dar eu indeplinesc multe alte sarcini,apoi ieri mi-a zis ca o sa vin la mezeluri nu la casa ? Deci ar trebui sa merg sa imi dau demisia si ce sa scriu sau cum sa procedez ?