Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... contract colectiv de munca 2012
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

contract colectiv de munca 2012

daca este semnat contractul colectiv de munca pe 2012 in domeniuL SANATATII?
In prezent nu exista C.C.M la nivel de sector de activitate in domeniul sanatatii .
Imi cer scuze ca sunt in dezacord cu moderatorul , dar Domnule Dunca la nivelul Ministerului Sanatatii exista CCM dar este obligatoriu doar pentru unitatile sanitare din subordinea Ministerului Sanatatii, acestea fiind enumerate in mod expres la sfarsitul contractului colectiv de munca!!! Atentie mare, ACEST CCM nu este valabil unitatilor sanitare din retelele proprii ale administratiilor publice locale.Aceste retele proprii sunt efectul descentralizarii sistemului sanitar, proces inceput in anul 2010 printr-o perioada de propa, iar anul trecut s-a trecut la descentralizarea efectiva!!! SUCCES!
Nu exista niciun ccm la nivel de Ministerul Sanatatii Contractul Colectiv de Munca la nivel de grup de unitati al Ministerului Sanatatii si unitatilor din subordine pe anul2011 , nr.455/01/19.07.2011 a expirat in 31.12.2011 ..
CONTRACTUL COLECTIV DE MUNCÃ nr. 455/01 din 19 iulie 2011
la nivel de Grup de Unit?ţi al Ministerului S?n?t?ţii şi unit?ţilor din subordine pe anul 2011
EMITENT: MINISTERUL MUNCII, FAMILIEI ªI PROTECŢIEI SOCIALE
PUBLICAT ÎN: MONITORUL OFICIAL PARTEA A V-A, nr. 11 din 9 august 2011

art.4.
(6) În cazul în care niciuna din p?rţile semnatare ale prezentului contract colectiv de munc? la nivel de grup de unit?ţi nu denunţ? unilateral contractul cu 30 de zile înainte de expirarea sa, acesta se prelungeşte tacit cu 1 an, cu respectarea prevederilor legislaţiei în vigoare.

cu deosebit respect, domnule moderator, va informez ca....nici una dintre parti nu a denuntat unilateral contractul. Ca urmare CCM ESTE VALABIL PANA IN 31.12.2012. SUCCES!

Ca sa fiti sigur, va rog sa verificati Actul Aditional ne.972 din 20.12.2011 ca sa vedeti intelegerea de prelungire a CCM la nivelul anului 2012, dincolo de prelungirea tacita, datorita nedenuntarii lui de catre una din parti! SUCCES!!!!

p.s.
Nu este dorita postarea mai multore mesaje consecutive in aceeasi discutie, cata vreme exista posibilitatea sa editati mesajul anterior (in cele 30 de minute cat puteti edita mesajul).

Incalcarea Regulamentului Forumului se sanctioneaza in prima faza cu avertisment, care va fi public si se va posta de catre administrator / moderator in sectiunea de anunturi oficiale a forumului. Abaterile repetate pot duce la inchiderea contului (banare), temporara sau definitiva.

Imi cer scuze domnule moderator pentru incalcarea Regulamentului. Si pe viitor voi incerca sa ma conformez! Totusi m-as bucura ca sa acceptati ca cele spuse de mine sunt informatii corecte, si in cazul CCM la nivelul Ministerului SANATATII NU AVETI DREPTATE! Lucrez doar pentru informarea solicitantilor si nu pentru a intra in contradictie cu dvs! multumesc de intelegere. si m.as bucura ca sa nu imi stergeti acest mesaj Cu respect, Dulau Dorel
Dorel Dulau, Consilier juridic
Raspunsul Ministerului Sanatatii referitor la Comunicatul Federatiei Sanitas emis in data de 07.02.2012 este ca acel ccm a expirat la 31.12.2011
[ link extern ] /