avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 257 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... CCM la nivel de unitati
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

CCM la nivel de unitati

CCM pe ramura sanitara expira la 31.12.2011.

"In cazul in care niciuna din partile semnatare ale prezentului ccm la nivel de grup de unitati nu denunta unilateral ccm cu 30 de zile inainte de expirarea sa, acesta se prelungeste tacit cu 1 an, cu respectarea prevederilor legislatiei in vigoare."

1. In ce consta denuntarea unilaterala in cazul acesta, a contractului?
2. Putem la 01.01.2012 sa incepem negocierea in baza acestui contract in cazul in care nicio parte nu-l denunta?

Cel mai recent răspuns: say , utilizator 20:20, 19 Octombrie 2011
1. Fie angajatorul , fie sindicatul fac o notificare prin care denunta acel CCM , adica o manifestare unilaterala de vointa din partea unei parti contractante care, printr-o notificare scrisa, comunica celelilalte parti incetarea contractului colectiv de munca sua nu mai doresc prelungirea duratei de la data expirarii termenului pentru care a fost incheiat.

2. Se poate negocia ccm la nivel de unitate si fara a tine seama de valabilitatea ccm al nivel de ramura de activitate.
Dar ce ne facem cu art II din legea 40/2011 de modificare a codului muncii?
Am mai discutat pe aceasta tema si putem incheia numai pana la 31.12.2011....
Stiu ca ma mai discutat , insa dvs faceti o anumita precizare intr-un mesaj si apoi veniti cu altceva in alt mesaj ...

”2. Putem la 01.01.2012 sa incepem negocierea in baza acestui contract in cazul in care nicio parte nu-l denunta?”

Raspunsul este afirmativ ... nu exista nicio interdictie in acest sens ..


”Am mai discutat pe aceasta tema si putem incheia numai pana la 31.12.2011.... ”

Este valabil numai daca , ccm sau actul aditinal isi va produce efecte la o data anterioara datei de 31.12.2011 ..

multumesc mult
acum e totul clar

cele bune
say

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

notificare concediere Lungu Constantin Lungu Constantin cat timp are efecte notificarea pentru cancedierea colectiva din momentul emiterii? (vezi toată discuția)
Ccm negociere coca_lb coca_lb Daca am 21 salariati din care 2 suspendati pt ccc mai trebuie deschisa negocierea pt CCM unitate? (vezi toată discuția)
Ccm pe unitate expirat cazzuall cazzuall buna ziua. ccm pe unitate a expirat din martie, si de atiunci s-a facut un p.v prin care cele doua parti, patronat si sindicat se află în negociere. La ... (vezi toată discuția)