avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 764 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii Salarii neachitate - Fisa fiscalã
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

Salarii neachitate - Fisa fiscalã

Buna ziua,
Am si eu o problema referitoare la completarea fiselor fiscale.Angajatii unei asociatii care sunt implicati intr-un proiect cu fonduri europene, au desfaşurat activitate in a doua jumatate a anului 2011, in perioada iulie- decembrie 2011.Salariile aferente lunilor oct., nov., dec.2011 au fost calculate dar nu au fost achitate , deoarece fondurile europene nu au venit. In aceasta situatie , sa inteleg ca nu cuprind salariile lunilor oct., nov., dec.2011 in fisa fiscala a salariatului,.Dar când le cuprind , in anul fiscal 2012???
va multumesc
Cel mai recent răspuns: george-neagu , moderator 12:27, 16 Februarie 2012
Nu are legatura cu plata drepturilor salariale catre angajati. Calcularea drepturilor salariale si a contributiilor se face lunar si se inregistreaza in contabilitate, alaturi de celelalte documente contabile (facturi, etc). Acel impozit pe venitul din salariu inregistrat luna de luna din 2011, se trece apoi in fisa fiscala pentru 2011. La fel si cu declaratia 112, ce pe ea nu ati completat-o si depus-o pentru acele luni?
Ultima modificare: Joi, 16 Februarie 2012
george-neagu, moderator
Declaratia 112, este trimestriala si am depus-o in luna ianuarie, dar in instructiunile de completare a fiselor fiscale , scrie ca se refera la ,, drepturi salariale platite,,
Da, dar dumneavoastra trebuia sa platiti salariile si apoi va recuperati banii cand va intrau din fonduri europene, nu?
Ultima modificare: Joi, 16 Februarie 2012
george-neagu, moderator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Declaratie 112 ContSters138151 ContSters138151 Buna ziua, Societatile care se incadreaza la depunerea trimestriala a decl.112 trebuie sa depuna formularul 010 la Finante si sa anunte? Daca am depus luna ... (vezi toată discuția)
Fise fiscale 2011 maria-B maria-B Buna ziua! Am o neclaritate in legatura cu fisele fiscale pentru anul 2011. In cursul anului 2011 unitatea noastra a platit salarii restante din 2010 ... (vezi toată discuția)
Adeverinta de venit sau fisa fiscala? mjuvina mjuvina Buna ziua, Am fost concediata in data de 02.04.2012 si am beneficiat de ajutor de somaj. Acum 2 zile am primit de la fostul angajator o adeverinta de venit ... (vezi toată discuția)