Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii Salarii neachitate - Fisa fiscalã
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

Salarii neachitate - Fisa fiscalã

Buna ziua,
Am si eu o problema referitoare la completarea fiselor fiscale.Angajatii unei asociatii care sunt implicati intr-un proiect cu fonduri europene, au desfaşurat activitate in a doua jumatate a anului 2011, in perioada iulie- decembrie 2011.Salariile aferente lunilor oct., nov., dec.2011 au fost calculate dar nu au fost achitate , deoarece fondurile europene nu au venit. In aceasta situatie , sa inteleg ca nu cuprind salariile lunilor oct., nov., dec.2011 in fisa fiscala a salariatului,.Dar când le cuprind , in anul fiscal 2012???
va multumesc
Nu are legatura cu plata drepturilor salariale catre angajati. Calcularea drepturilor salariale si a contributiilor se face lunar si se inregistreaza in contabilitate, alaturi de celelalte documente contabile (facturi, etc). Acel impozit pe venitul din salariu inregistrat luna de luna din 2011, se trece apoi in fisa fiscala pentru 2011. La fel si cu declaratia 112, ce pe ea nu ati completat-o si depus-o pentru acele luni?
george-neagu, moderator
Declaratia 112, este trimestriala si am depus-o in luna ianuarie, dar in instructiunile de completare a fiselor fiscale , scrie ca se refera la ,, drepturi salariale platite,,
Da, dar dumneavoastra trebuia sa platiti salariile si apoi va recuperati banii cand va intrau din fonduri europene, nu?
george-neagu, moderator