Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general nemotivat
Discuție deschisă în Contabilitate în general

nemotivat

Va rog sa ma lamuriti ,daca poate fi cineva pontat "nemotivat" un an,fara sa-i fie contractul de munca suspendat.
Va multumesc
Art.51 (2) C.mun. prevede ca, contractul individual de munca poate fi suspendat in situatia absentelor nemotivate ale salariatului, in conditiile stabilite prin contractul colectiv de munca aplicabil, contractul individual de munca, precum si prin regulamentul intern.

Prin urmare, nu este obligatorie suspendarea c.i.m....
Va multumesc pentru raspuns(cu intarziere din motive obiective)
As dori sa-mi spuneti daca angajatorul ponteaza nemotivat un an pe angajat ( mentionez ca era in perioada in care angajatul se judeca cu angajatorul pentru neplata salariilor) ,dar nu suspenda contractul lui de munca ,care sunt obligatiile angajatorului in aceasta perioada.
De ce era scutit angajatorul daca suspenda contractul? Ce a castigat ca nu a suspendat?