Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Incadrare mijloc fix
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Incadrare mijloc fix

Buna ziua,
S-a achizitionat pe firma o cabina de dus in valoare de 1850 si nu stiu exact pe ce cod .Oare e corect sa o pun 2.1.24.7?Va multumesc.
Avand in vedere valoarea, va ganditi sa incadrati cabina de dus intr-o clasa de mijloace fixe.
Dar, achizitionarea unei cabine de dus nu este justificata daca acesta nu v-a fi montata intr-o baie, dintr-o cladire care apartine firmei.

1. Daca factura este pe firma, dar cabina de dus a fost montata in alta parte, incadrarea la mijloace fixe, avand in vedere valoarea, o puteti face doar din prisma justificarii platii, dar amortizarea acesteia este o cheltuiala nedeductibila.

2. Daca aceasta cabina de dus a fost montata intr-o cladire apartinand firmei, se considera investitie, marind valoarea cladirii.
231=722
212=231
Amortizarea cladirii va fi cheltuiala deductibila daca aceasta este folosita pentru activitatea firmei.

Cornelia Tulpan, Contabil
Va multumesc pt raspuns ,dar nu cred ca o pot pune pe investitie si sa maresc valoarea cladirii deoarece firma isi are sediul intr-o casa inchiriata prin contract de comodat .Cabina de dus este montata in sediul firmei si este folosita pt activitatea firmei.:-/
In situatia data se poate inregistra ca mijloc fix distinct si s-o amortizati.

Avand in vedere ca nu este folosita in scop direct productiv, eu as incadra-o la mobilier, cod 3.1.6. "Alt mobilier neregăsit în cadrul grupei 3.1." cu durata de utilizare de la 6 la 10 ani.