Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Citatie parte vatamata
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Citatie parte vatamata

am o prietena stabilita in italia si ambii parinti i-au fost ucisi acum 2 ani si de atunci se judeca procesul.Criminalul a facut apel la inalta curte de justitie si i s-a respins apelul cu decizie definitiva.Mai exista vreo instanta unde sa faca el apel?Ea este obligata sa se prezinte la apel?
palaghiacristinela, utilizator
Inalta Curte de Casatie si Justitie este instanta suprema in Romania. Mai mult de atat nu exista. Pai daca ICCJ i-a respins apelul faptuitorului, la ce apel sa se mai prezinte prietena?
ea este citata ca parte vatamata si pentru ca a cerut despagubiri
a fost citata pana acum si nu stiam daca mai exista o instanta superioara.Ne-a spus cineva de curtea suprema de justitie.
palaghiacristinela, utilizator
Inalta Curte nu judeca apeluri, probabil a fost vorba despre recurs.
Curtea Suprema de Justitie este aceeasi cu Inalta Curte de Casatie si Justitie, nu exista o instanta superioara fata de ICCJ.
Hotararea fiind definitiva, asa va ramane, nu mai poate fi atacata.
ContSters178374, utilizator