Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe profit Profit contabil & profit fiscal
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe profit

Profit contabil & profit fiscal

as vrea sa stiu daca la repartizarea profitului/pierderi in 2012 chelt nedeductibila din anul 2011 ramane nedeductibila si in 2012.se face nota contabile sa zicem 117=121 dar de pe 121 se ia doar chelt deductibila si se mai face 117=121 cu chelt nedeductibila .sper sa intelegeti intrebarea ca sunt intr o mare dilema
Profitul sau pierderea fiscala reprezinta o fictiune, un concept folosit doar pentru a calcula impozitul pe profit datorat. Reale sunt profitul sau pierderea contabile. Doar acestea apar in balanta de verificare.

Din profitul contabil AGA decide repartizarea pe dividente, rezerve, etc.