Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... Un primar care a fost colaborator al Securitatii mai ...
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

Un primar care a fost colaborator al Securitatii mai poate candida la alegeri?

un primar care are o sentinta definitiva si irevocabila in ceea ce priveste calitatea de Colaborator al Securitatii mai poate candida la alegerile locale din Iunie?:stunned:
Analizand conditiile ce trebuiesc indeplinite, da, poate.
atunci cui foloseste atestarea calitatii de colaborator?
Cum se poate afla daca cineva a fost colaborator al securitatii? Cine are dreptul sa detina aceasta informatie, si cat costa sa obtii informatia? Multumesc pentru raspuns.
Orice cetatean roman sau cetatean strain care dupa 1945 a avut cetatenie romana, precum si orice cetatean al unei tari membre a Organizatiei Tratatului Atlanticului de Nord sau al unui stat membru al Uniunii Europene au dreptul de acces la propriul dosar intocmit de Securitate, precum si la alte documente si informatii care privesc propria persoana, potrivit prezentei ordonante de urgenta si in conformitate cu prevederile legii privind protejarea informatiilor care privesc siguranta nationala. Acest drept se exercita la cerere si consta in studierea nemijlocita a dosarului si eliberarea de copii de pe actele dosarului si de pe alte inscrisuri care privesc propria persoana.

Persoana indreptatita poate solicita Consiliului National pentru Studierea Arhivelor Securitatii exercitarea dreptului de acces la propriul dosar.
Model cerere
[ link extern ]

Contact
[ link extern ]
Si daca vrei sa stii despre altcineva ?