Forum Discuţii juridice Protecţia consumatorului, ... Masina a luat foc - ce sanse sunt sa recuperezi paguba ...
Discuție deschisă în Protecţia consumatorului, garanţii şi probleme asociate produselor şi serviciilor

Masina a luat foc - ce sanse sunt sa recuperezi paguba de la producator

In urma cu cateva zile am avut un eveniment nefericit...masina Peugeot 307 SW din 2006 a luat foc in zona bordului, a.i. toata aparatura de sub bord si plana de bord sunt distruse. Mentionez ca masina este recent adusa din Germania si nu s-a intervenit la instalatia electrica. Masina nu are casco si nici nu mai este in garantie. As vrea sa stiu ce sanse sunt sa recuperez paguba de la producatorul masinii tinand cont de faptul ca suspectez un defect de fabricatie ? Multumesc pentru raspunsuri.
O zi buna.

ªansele sunt. zero, în ceea ce mă priveşte. Cu tot respectul dar este imposibil să puteţi dovedi ceea ce spuneţi maşină este 2006, dacă era vorba de un defect de fabricaţie, din 2006 şi până în prezent acest defect ar fi fost sesizat şi de alte persoane, şi având in vedere firma despre care vorbiţi, acest defect ar fi fost remediat.
daca vreti sa cheltuiti inca o masina atunci incepeti un proces de aceasta natura, sfatul meu este sa va cumparati alta masina cu bani pe care oricum i-ati cheltui fara rost si in zadar, niciodata sa nu va lasati fara asigurare facultativa CASCO, pentru ca neprevazutul apare exact atunci cand esti prea sigur ca tie nu ti se poate intampla.

O zi buna