avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 757 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Probleme privind insolvenţa, ... Inchidere firma suspendata
Discuție deschisă în Probleme privind insolvenţa, lichidarea judiciară şi falimentul

Inchidere firma suspendata

Buna ziua , va rog sa-mi oferiti cateva informatii despre procedura de inchidere/dizolvare a unei firme suspendate 3 ani .
Ce acte sunt necesare si care este procedura ??
multumesc:)
Cel mai recent răspuns: Lucian Huzum , Consilier juridic 18:49, 18 Februarie 2012
Dizolvare-radiere fara numire lichidator conform art. 235 din Legea nr. 31/1990 a societatilor comerciale. Redactati o hotarare in acest sens sau apelati la serviciul de asistenta juridica de la registrul comertului pentru a va intocmi acest act. Dupa trecerea a 30 de zile de la publicarea in Monitorul Oficial, intr-o a doua etapa depuneti la registrul comertului certificatul de inregistrare si certificatele constatatoare in original, situatia financiara de lichidare, certificat de atestare fiscala de la ANAF si copie dupa Monitorul in care a aparut hotararea.
Mai intai de toate se reia activitatea .... In cuprinsul hotararii de dizolvare - lichidare voluntara se face mentiune si la reluarea activitatii, precum si la faptul cum vor fi impartite activele societatii intre asociati.
In etapa a II-a se depune si o hotarare de aprobare a bilantului de lichidare.
lucian huzum a scris:

Mai intai de toate se reia activitatea ....


Nu are nici o legatura faptul ca societatea are activitatea suspendata cu Hot de dizolvare !!
Nu se pot face operatiuni in Registrul Comertului asupra unei societati cu activitate suspendata.
lucian huzum a scris:

Nu se pot face operatiuni in Registrul Comertului asupra unei societati cu activitate suspendata.

Desi v-am contrazis mai devreme continuati sa afirmati un lucru fara sa il sustineti dpdv legal - suntem pe un forum juridic totusi ...
Personal nu cunosc nici o norma juridica in acest sens !! daca dvs cunoasteti vreuna - citati-o

Practic eu am depus la ORC mai multe mentiuni pentru firme cu activitatea suspendata - inclusiv dizolvare
Ultima modificare: Sâmbătă, 18 Februarie 2012
Adrian Stoica, Practician in insolventa

Alte discuții în legătură

Desfiintare s.r.l. AlinaLavinia AlinaLavinia Sunt medic stomatolog si am ales sa ma inregistrez ca S.R.L. Puteam alege Cabinet medical individual. Dar nu m-am sfatuit cu nimeni si am realizat ca avand ... (vezi toată discuția)
Inchidere srl csllngy csllngy Buna ziua Am un SRL infiintat in anul 2009, fiind asociat unic. Anul trecut, in 06.06.2010 am suspendat activitatea. Mentionez ca datorii nu am fata de ... (vezi toată discuția)
Dizolvare s.a. ENGFULL ENGFULL dizovare fara lichidare ..... ce reprezinta ? ce lege reglementeaza procedura dizolvare cu lichidare ...... - // - care este diferenta intre aceste 2 ... (vezi toată discuția)