Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Eliberare adeverinta salariu
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Eliberare adeverinta salariu

Directorul unitatii nu elibereaza o adeverinta de salariu, necesara in vederea obtienerii unui imprumut la o banca. Exista o reglementare care sa-l oblige si in ce termen ar putea fi obligat sa emita o astfel de adeverinta?
A se vedea art. 40 alin 1 lit. h !!!
In cazul acesta obligativitatea decurge din art. 34 alin 5:'' la solicitarea salariatului sau a nunu fost salariat, angajatorul este obligat sa elibereze un document care sa ateste activitatea desfasurata de acesta, durata activitatii, salariul, vechimea in munca , in meserie si in specialitate''
termenul este de 30 de zile
Pentru sectorul privat nu exista niciun termen de eliberare a unei astfel de adeverinte ...
Va multumesc! Termenul de 30 zile unde este mentionat?
Legislatia specifica nu stabileste un termen in care angajatorul sa fie obligat sa elibereze adeverinte..... prin urmare, nu exista niciun ermen de 30 de zile ...
Puteti face o sesizare la ITM in acest sens sau sa va adresati instantei de judecata solicitand obligarea angajatorului la eliberarea acesteia.