avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 900 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Gemeni - solicitarea platii indemnizatiei retroactiv
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Gemeni - solicitarea platii indemnizatiei retroactiv

Am nascut gemeni in anul 1994.Conform deciziei ,eu pot sa beneficiez -daca dau in judecata-de banii pentru al doilea copil?Multumesc,Mihaela
Cel mai recent răspuns: Valeriu TUDOR , Consultant resurse umane 16:30, 17 Februarie 2012
Nu veti beneficiati de asa ceva ... decizia ICCJ se aplica incepand cu 01.01.2006 , nu si anterior acestei date.

ICCJ a decis ca indemnizatia lunara pentru cresterea copilului, prevazuta de Ordonanta de Urgenta a Guvernului nr. 148/2005 privind sustinerea familiei in vederea cresterii copilului, cu modificarile si completarile ulterioare, sa se acorde pentru fiecare copil nascut dintr-o sarcina gemelara, de tripleti sau multipleti, in cuantum de:
- 800 lei pentru perioada 1 ianuarie 2006 – 31 decembrie 2006;
- 600 lei pentru perioada 1 ianuarie 2007 – 31 decembrie 2008;
- 600 lei sau, optional, 85% din media veniturilor pe ultimele 12 luni, dar nu mai mult de 4.000 de lei pentru perioada 1 ianuarie 2009 – 17 iunie 2009.
Daca tot s-a deschis discutia,poate ne fac colegii clarificari in privinta institutiei careia trebuie sa ne adresam.Sau actionam in instanta?
Intrati pe
[ link extern ]
si vedeti comunicatul MMFPS unde spune si cum trebuie sa procedati.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Indemnizatie de crestere a copilului ptr. gemeni ( retroactiv ) nicoleta001 nicoleta001 BUNA ZIUA . As dori sa stiu daca se mai poate recupera indemnizatia de crestere a copilului aferenta celui de al doilea copil dintr-o sarcina gemelara .Mai ... (vezi toată discuția)
Indemnizatie crestere copil bogdanraluca bogdanraluca Am inteles ca indemnizatia se acorda pentru sarcinile multiple,intrebarea mea este urmatoarea :atunci cand copilul avea 1 an si jumatate s-a nascut si ... (vezi toată discuția)
Indemnizatie crestere gemeni 2013 + stimulent insertie pentru reintoarcere mai devreme de 1 an sacha2013 sacha2013 Buna ziua, In 2013 urmeaza sa nasc gemeni. Voi opta pentru varianta de concediu de crestere de 1 an si am 2 intrebari adresate celor ce considera ca ma pot ... (vezi toată discuția)