Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA TVA
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

TVA

Avand in vedere ca serviciile medicale sunt scutite de TVA, PFA - urile care au ca obiect de activitate prestarea de servicii medicale care depasesc plafonul ce fel de declaratie depune? 392A sau 392B?
Declaratia 392 se depune numai in cazul neplatitorilor de tva care realizeaza venituri pina la 119000 lei. Daca veniturile sin sub 119000 lei se depune 392B.
t.simona, utilizator
decl. 392B se depune de către persoanele impozabile neînregistrate în scopuri de TVA a căror cifră de afaceri realizată la finele anului calendaristic este inferioară sumei de 35.000 de euro, adică plafonul de scutire TVA.

având în vedere faptul că activităţile medicale sunt scutite de TVA, nu se impune depunerea declaraţiei, întrucât chiar dacă s-ar depaşi plafonul, nu ar fi obligatorie înregistrarea în scopuri de TVA.
Sunt neplatitor de TVA, CMI - st(medic) si am depasit 119000 ron.