Forum Discuţii juridice Carte funciară - Cadastru, ... intabulare - de la ce data au fost obligati notarii sa ...
Discuție deschisă în Carte funciară - Cadastru, Intabulare şi alte formalităţi funciare

intabulare - de la ce data au fost obligati notarii sa intabuleze?

incepand de la ce data notarii sunt obligati sa faca si intabularea proprietatilor la cartea funciara dupa ce vanzatorii au semnat contractele de vanzare-cumpare?
cuziamusia, utilizator
In prima zi sau cel mai târziu a 2-a zi a perfectării contractului de vânzare cumpărare. . Conform protocolului încheiat între ANCPI şi UNNPR.
Este greşită expresia-notarul face întabularea. Notarul va solicita întabularea la OCPI. Notarul nu are ca sarcină să efectueze lucrări de carte funciară ci să solicite efectuarea acestora.Solicitarea întabulării va fi menţionată în contractul de vânzare cumpărare.
si daca partile solicita in mod expres ca notarea se face de catre acestea,notarul va insera acest lucru in contract, cele relatate de liamic 43 sunt bineinteles corecte,dupa cererea notarii de catre notar sau parti,se va primi o incheiere de acceptare a notarii sau o incheiere motivata prin care se respinge notarea in cartea funciara.
eu inteleg ca intrebarea era: in ce zi, luna, an, a intrat in vigoare legea care obliga notarii sa solicite intabularea?
citind raspunsurile ma intreb: in ce cazuri poate refuza OCPI, solicitarea notarului?
ulises10, utilizator
incheierea motivata de respingere se da cand atat cererea cat si actele depuse nu indeplinesc conditiile legale iar,aceasta se comunica celui care a facut inscrierea.
cunoaste cineva anul, ziua si luna cand a intrat in vigoare legea (dispozitia legala) care obliga pe notari sa solicite intabularea?
cuziamusia, utilizator