Forum Discuţii juridice Carte funciară - Cadastru, ... intabulare - de la ce data au fost obligati notarii sa ...
Discuție deschisă în Carte funciară - Cadastru, Intabulare şi alte formalităţi funciare

intabulare - de la ce data au fost obligati notarii sa intabuleze?

incepand de la ce data notarii sunt obligati sa faca si intabularea proprietatilor la cartea funciara dupa ce vanzatorii au semnat contractele de vanzare-cumpare?
cuziamusia, utilizator
cuziamusia a scris:
sa inteleg ca daca un apart a fost cumparat in 2003-2004 si nu este intabulat se datoreaza doar faptului ca noul proprietar a solicitat asta in scris

Posibil, dar nu obligatoriu - poate fi si ”eroarea” notarului, desi mai greu de crezut.
Pentru a avea certitudinea ar trebui sa discutati cu notarul care a legalizat actul in cauza, dar - de regula - asemena chestiuni sunt mentionate in cuprinsul actului.
Nr. cadastral se dă în momentul când a fost introdusă cererea de înscriere în C.F. Acesta reprezintă nr. unic de identificare al imobilului, fără de care nu este posibilă întabularea. .Aşa că dosarul respectiv a fost la OCPI pentru întabulare. Aţi solicitat un extras de C.F pentru informare pentru nr.cadastral de care vorbiţ?

"Nr. cadastral se dă în momentul când a fost introdusă cererea de înscriere în C.F. Acesta reprezintă nr. unic de identificare al imobilului, fără de care nu este posibilă întabularea. .Aşa că dosarul respectiv a fost la OCPI pentru întabulare. Aţi solicitat un extras de C.F pentru informare pentru nr.cadastral de care vorbiţI?"
Da, dar la CF au raspuns ca imobilul nu este intabulat. In cadastru, imobilul este identificat asa: Parcela nr 119 din Nr. CF colectiv 98 Sc. B / Sc. A

Adevarul este ca eu nu sunt propr. imobilului. Vreau doar sa aflu data exacta cand l-a cumparat actualul propr.
cuziamusia, utilizator
ce parere aveti despre faptul ca la cadastru mentioneaza numarul CF colectiv?
Inseamna ca imobilul nu are CF?