Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... CIM din2010 pana acum nemodificat
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

CIM din2010 pana acum nemodificat

Calificat cu 720 din 2010 fara nici o anexa
Actualmente salariul minim pe economie este 700 lei. Legal, angajatorul nu este in culpa. Nimeni nu va opreste sa solicitati o renegociere a salariului dv.
Potrivit art.164 alin.2 C.mun., angajatorul nu poate negocia şi stabili salarii de bază prin contractul individual de muncă sub salariul de bază minim brut orar pe ţară.

In acest sens, potrivit art.1 din HG nr.1225/2011, salariul minim brut pe economie este de 700 lei de la 01.01.2012.

Referitor la coeficientii de ierarhizare acestia pot fi aplicati numai daca exista prevazuti in ccm aplicabil angajatorului sau in regulamentul intern al acestuia .