Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Concediu de maternitate prelungit
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Concediu de maternitate prelungit

Buna seara.
Momentan sunt in concediu de maternitate pana la data de 23.09.2012. Intentionez sa raman din nou insarcinata dar dupa calculele mele nasterea urmatorului copil se va intampla undeva dupa momentul intoarcerii mele la serviciu.
Cum se va proceda in aceasta situatie? Daca data probabila a nasterii ar fi sa spunem lua octombrie, cum se aplica cele 42 de zile?
Va multumesc anticipat!
Incepand cu data nasterii copilului beneficiati de concediu de lehuzie de 42 zile.
AlexandraSarghi a scris:

Buna seara.
Momentan sunt in concediu de maternitate pana la data de 23.09.2012. Intentionez sa

Din pacate incurcati merele cu perele.... Nu va aflati in concediu de maternitate( OUG 158/ 2005 prenatal+postnatal 126 zile ), ci va aflati in concediu pentru cresterea copilului pana la varsta de 2 ani (OUG 148/2005). Chiar daca pana la acea data contractul dvs. este suspendat ar cam trebui sa anuntati angajatorul in cazul in care veti ramane insarcinata.
@Alexandra Sar,

Incepand cu 24 septembrie puteti beneficia de concediul prenatal,pana la nastere.(octombrie dupa cum estimati).
Anuntati angajatorul,mai apoi ii prezentati concediul medical si in baza acestuia va va prelungi suspendarea cim ului de drept,in cf. cu prevederea art.50lit.a Codul Muncii.
Dupa nastere,veti beneficia de concediul postnatal ,de lehuzie,obligatoriu de efectuat cele 42 de zile.
Imi cer scuze, asa este - concediu de creste copil. Va multumesc mult pentru informatii!!