Forum Discuţii juridice Dreptul, calculatorul meu şi ... e legal sa copiezi poze de pe un site si sa le postezi ...
Discuție deschisă în Dreptul, calculatorul meu şi internetul

e legal sa copiezi poze de pe un site si sa le postezi pe o pagina personala?

va prezint situatia: de pe un site strain de haine se copiaza poze cu hainutele respective si se posteaza pe o pagina personala, forum, blog cu scopul de a face comenzi pentru aceste haine. E legal sa copiezi pozele acestea si sa le postezi? Practic se face comanda de pe site-ul lor.
In mod normal, pe situl respectiv la capitolul 'termeni si conditii' veti gasi informatii detaliate in ce priveste drepturile si limitele de utilizare a continutului existent pe site. Pentru situatia Dvs particulara, puteti sa le solicitati explicit acordul de utilizare al imaginilor - daca in termeni si conditii acest drept nu este oferit. Evident este indicat sa mentionati si scopul copierii/ reutilizarii.
cga43, utilizator