Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Cumparare locuinta de la parinti
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Cumparare locuinta de la parinti

Subiect: Cumparare locuinta de la parinti
Buna ziua,

Cum as putea sa procedez in urmatoarea situatie:

Parintii mei au in posesie un teren pe care am construit casa (tot pe numele lor) cu scopul de a o cumpara de la ei prin programul Prima casa (credit accesat impreuna cu sotia).
Casa este terminata in proportie de 80 % numai cu ajutorul lor iar banii luati de ei de la noi prin Prima casa( credit accesat de noi 2) vor sa ni dea tot noua ca sa terminam in totalitate.
Sotia mea nu are un aport semnificativ la aceasta constructie iar daca accesam acest credit si cumparam de la parintii mei casa, atunci o sa fie si a ei in proportie de 50%.
Cum as putea proceda in eventualitatea unui divort(pe viitor)? Nu vreau sa pun raul inainte dar peste 20-30 de ani nu se stie niciodata.
Nu pot lua in calcul donatia pentru ca nu mai pot lua creditul Prima casa...

Ce optiuni as avea?

cred ca ati maideschis un topic si ati primit raspunsuri. Cel mai putin invaziv este sa incheiati acea conventie matrimoniala in care schimbati regimul matrimonial. La ora actuala exista trei regimuri, cel legal sub care probabil sunteti casatorit, al separatiei de patrimonii si cel conventional. De asemenea puteti insera in conventie clauza de preciput, pentru a proteja sotia in caz de deces al dvs.
:offtopic:Interventie moderator.
Am rugamintea de a continua discutia aici si de a nu mai deschide un nou topic cu acelasi subiect, dupa ce anterior acestuia, ati procedat la stergerea contului.( pct.3.3 din Regulament).
Aveti posibilitatea sa continuati discutia folosind optiunea " Raspunde ".
Multumesc pentru intelegere.
ContSters242666 a scris:

Buna ziua,

Cum as putea sa procedez in urmatoarea situatie:

Parintii mei au in posesie un teren pe care am construit casa (tot pe numele lor) cu scopul de a o cumpara de la ei prin programul Prima casa (credit accesat impreuna cu sotia).
Casa este terminata in proportie de 80 % numai cu ajutorul lor iar banii luati de ei de la noi prin Prima casa( credit accesat de noi 2) vor sa ni dea tot noua ca sa terminam in totalitate.
Sotia mea nu are un aport semnificativ la aceasta constructie iar daca accesam acest credit si cumparam de la parintii mei casa, atunci o sa fie si a ei in proportie de 50%.
Cum as putea proceda in eventualitatea unui divort(pe viitor)? Nu vreau sa pun raul inainte dar peste 20-30 de ani nu se stie niciodata.
Nu pot lua in calcul donatia pentru ca nu mai pot lua creditul Prima casa...

Ce optiuni as avea?

mirela741 a scris:

Incheiati o conventie matrimoniala, cu regim conventional...consultati un notar.

b]avSimonaHuivan a scris:

Bunurile dobândite prin donatie sunt bunuri proprii, fie ca este vorba de donatie directa, indirecta, deghizata sau dar manual.
Bunurile dobândite prin mostenire, legat sau donatie în timpul casatoriei devin bunuri proprii datorita caracterului personal al dobândirii lor, tinandu se cont de vointa dispunatorului.

ContSters242666 a scris:

Asta e cea mai buna varianta, dar daca imi fac parintii donatie .... nu mai pot sa beneficiez de creditul prima casa

mirela741 a scris:

De aceea v am sfatuit sa incheiati o conventie matrimoniala.

simcr a scris:

Da...dar mi e greu sa discut cu sotia...ca imi iau masuri de siguranta...cautam alta varianta...