Forum Discuţii juridice Carte funciară - Cadastru, ... cum se poate face cartea funciara
Discuție deschisă în Carte funciară - Cadastru, Intabulare şi alte formalităţi funciare

cum se poate face cartea funciara

am chemat pe cei de la primarie pentru a face masuratorile in vederea intocmirii cartii funciare.au venit au masurat,au zis ca trebuie luata masuratoarea prin satelit,ca dureaza aprox.30 zile si a trecul 3 luni din noiembrie pana acum si nu a mai venit nimic.ce pot face si unde ma pot adresa?
Adresati va Oficiului de cadastru si Publicitate Imobiliara de pe raza careia se afla imobilul.
Responsabil pentru inregistrarile in registru de cadastru si intabulare imobiliara este OCPI prin birourile locale,care la cererea solicitantului,daca acesta face dovada calitatii,
poate dispune persoana autorizata sa incheie documentatia necesara
ynocentta, utilizator
PENTRU PRIMA INTABULARE ADRESATI-VA OCPI - pe raza caruia este/sunt situat/e imobilul/lele:

A.1. ACTELE NECESARE PENTRU PRIMA INSCRIERE IN CARTE FUNCIARA - APARTAMENT:

1. cererea de solicitare informatii si conventie, conform anexei 1;
2. cererea de receptie si inscriere, conform anexei 2;
3. declaratie pe propria raspundere cu privire la instrainarea si identificarea imobilului masurat, conform anexei 5 ;
4. actele de proprietate, in copie legalizata :
a). in cazul achizitionarii de la o persoana fizica / juridica: contract vanzare-cumparare , certificat mostenitor inclusiv acte invocate in acesta, etc;
b). in cazul achizitionarii prin institutiile Statului Roman ( ICRAL, ICVL, etc ) : contract de vanzare cumparare, proces verbal predare- primire apartament, contract pentru plata in rate si dovada achitarii integrale a acestuia ( unde este cazul ), certificat mostenitor - inclusiv acte invocate in acesta, etc;
c). in cazul dobandirii proprietatii in baza unei Sentinte Civile - copie conforma cu originalul ( duplicat ) emis de Judecatorie;
d). in cazul apartamentelor dobandite in baza Legii 112 / 1995 - copie legalizata contract vanzare - cumparare, copie xerox schita anexa contract;
5. certificatul fiscal (obtinut de la Directia Taxe si Impozite), cu mentiunea ''pentru cadastru si intabulare'' in original;
6. copie xerox acte de identitate ale proprietarilor (BI / CI / certificat de inmatriculare persoane juridice)
- pentru certificatele de mostenitor emise in anul 2008 si anul 2009 se percepe de catre A.N.C.P.I. o taxa suplimentara de 0,15 % din valoarea masei succesorale ( fiind necesara explicitarea de catre emitentul actului a valorii de impozitare pentru imobilul in cauza ).

A.2. ACTELE NECESARE PENTRU PRIMA INSCRIERE IN CARTE FUNCIARA - TEREN:

1. cererea de solicitare informatii si conventie, conform anexei 1;
2. cererea de receptie si inscriere, conform anexei 2;
3. declaratie pe propria raspundere cu privire la instrainarea si identificarea imobilului masurat, conform anexei 5 ;
4. extras din planul parcelar avizat pentru conformitate de primar (numai pentru terenurile situate in extravilan);
5. actele de proprietate, in copie legalizata ( contract vanzare - cumparare, titlu proprietate, proces verbal punere in posesie, certificat mostenitor - inclusiv acte invocate in acesta, sentinta civila ? duplicat, etc) ;
6. certificatul fiscal (obtinut de la Directia Taxe si Impozite), cu mentiunea ''pentru cadastru si intabulare'' si cu valorile de impozitare atât pentru teren cat si pentru locuinţa , unde este cazul , in original
7. copie xerox acte de identitate ale proprietarilor (BI / CI / certificat de inmatriculare persoane juridice).
- pentru certificatele de mostenitor emise in anul 2008 si anul 2009 se percepe de catre A.N.C.P.I. o taxa suplimentara de 0,15 % din valoarea masei succesorale ( fiind necesara explicitarea de catre emitentul actului a valorii de impozitare pentru imobilul in cauza ).

B. ACTELE NECESARE PENTRU INSCRIERE CONSTRUCTIE

( Actualizare Nr. Cad. , Carte Funciara )
1. cererea de solicitare informatii si conventie, conform anexei 1;
2. cererea de receptie si inscriere, conform anexei 2;
3. declaratie pe propria raspundere cu privire la instrainarea si identificarea imobilului masurat, conform anexei 5 ;
4. extras de carte funciara pentru informare , in original ;
5. copie xerox după planul de amplasament si delimitarea imobilului existent pe care se edifica o construcţie definitiva noua sau se extinde o construcţie ,copie xerox documentatie cadastrala teren;
6. copie legalizata autorizaţie de construire, proces -verbal de recepţie la terminarea lucrărilor si copie legalizata acte proprietate ce dovedesc proprietatea imobilului inscris in Cartea Funciara ( ce fac dovada proprietatii terenului )
7. certificatul fiscal (obtinut de la Directia Taxe si Impozite), cu mentiunea ''pentru cadastru si intabulare'' si cu valorile de impozitare atât pentru teren cat si pentru locuinţa , in original;
8. copie xerox acte de identitate ale proprietarilor (BI / CI / certificat de inmatriculare persoane juridice)

[Editat conf. pct. 1.2 din Regulament. Multumesc pentru intelegere]
Ares-3, moderator