Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe profit declaratia 101
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe profit

declaratia 101

Am facut decl 101 din care reiese ca am impozit pe profit de recuperat. Am inregistrat , platit si declarat in primele iii trim imp=121792 . din decla 101 am impozit aferent profitului 16% 107788 rezulta de recuperat 14004. Cum il inregistrez pt ca in evid cred ca tr sa am sold la 441 din care sa reiasa ca am achitat mai mult cu 14004. Dupa ce depun d101 fac cerere la finante din care sa reiasa ca nu mai platesc impozit pe profit la trim I 2012 si sa se compenseze cu ce am achitat in plus? Va multumesc!
Daca ati inregistrat si in contabilitate regularizarea impozitului fata de ce ati inregistrat si declarat anterior, ar trebui ca soldul contului 441 sa fie negativ sau debitor, depinde daca tineti evidenta manual sau cu ajutorul unui soft (depinde si de soft)..
In ceea ce priveste suma achitata in plus, puteti face cerere de compensare pentru achitarea altor datorii fiscale, dar verificati intai fisa pe platitor. Daca erau datorii la data depunerii D101, finantele fac automat compensare si veti primi o instiintare de stingere a acestora.