Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Cine acorda ajutorul de deces in cazul in care ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Cine acorda ajutorul de deces in cazul in care persoana decedata nu era nici pensionar, nici angajat?

Va rog sa ma ajutati , cui sa ma adresez pentru ajutorul de deces, nefiind incadrati sau pensionari nici eu nici decedatul, ci am platit asigurare de sanatate , pentru a fi asigurati medical, asigurare pe numele decedarului, eu sotia in viata fiind coasigurat medical.Ma adresez la casa de sanatate?Sau in alta parte?
1. Conform Legii 263/2010 daca dcedatul nu era asigurat la pensie (adica salariat, pensionar sau avea contract de asigurare cu Casa de Pensii) nu poate beneficia de ajutor de deces.

2. In acest caz va dresati Primariei de care apartinea decedatul, cu domiciliul, poate va acorda un ajutor de inmormantare.