Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... evaluarea performantelor profesionale inviduale a ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

evaluarea performantelor profesionale inviduale a angajatului

Intrebare : Poate fi aplicata de catre un angajator evaluarea performantelor unui angajat functie de notarea aplicata sefului acestuia ?
Mai explicit : 
Un director general al unei institutii evalueaza seful unei agentii teritoriale cu calificativul 3,51 iar in procedura primita in agentia teritoriala, seful acestei agentii (notatul cu 3,51 ) nu-si poate evalua angajatii cu o nota mai mare decat cea acordata acestuia de catre directorul general 
Unde in legislatia muncii este prevazuta aceasta norma ?
Daca directorul general nu-si agreeaza (politic ori emotional....treaba lui ) si-si noteaza reprezentantul in teritoriu cu aceasta nota, de ce sa suport eu ca angajat efectul de halou ?
In afara contestatiei acestei evaluari ce pot face ?
Mentionez ca procedura evaluarii ar fi trebuit sa cuprinda cele 3 etape :
a) completarea fisei de evaluare de catre evaluator;
b) interviul;
c) contrasemnarea fisei de evaluare.
Etapa b) interviul – nu a avut loc

Multumesc pentru atentia si timpul acordat.
Irina Elena
Evaluarea persoanului se face indiferent de numarul de salariati ... procedura trebuie stabilita prin Reg.Intern al angajatorului ...