Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... scutire taxa inmatriculare auto persoana cu handicap ...
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

scutire taxa inmatriculare auto persoana cu handicap grav

am vazut in lege ca este scutita persoana cu handicap grav in cazul masinii modificate pentru handicapul suferit dar handicapul meu nu este de natura care sa necesite o modificare a masinii. in cazul acesta nu este posibila scutirea, chiar daca handicapul exista?
Teoretic art 26 din L nr 448/2006 prevede acordarea facilitatii de scutire a platii taxe/
impozite auto detinut de persoana cu dizabilitati
Practic exista conditii stricte legal prevazute in care se poate aprecia ca vehiculul este adaptat dizabilitatii cu care este inregistrat eventualul solicitant
Sunt foarte multe cazuri,inclusiv de persoane cu dizabilitati locomotorii care desi detin vehicul cu adaptare tehnica omologata,nu pot beneficia de facilitatea fiscala