Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Scutire impozit
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Scutire impozit

Doresc sa știu dacă:
1. Conform Legii 193/2015 pt.modificarea Legii nr. 448/2006 privind protecția și promovarea drepturilor persoanelor cu handicap - potrivit căreia persoanele cu handicap grav și accentuat sunt scutite de taxa asupra autoturismului, fără a fi nevoit sa le modifice în funcție de handicapul de care suferă - pot beneficia de scutire pe impozitul auto. Pana acum pers.cu handicap, potrivit legii, erau obligate sa adapteze mașinile handicapului locomotor, pt. a nu plăti impozitul auto;
2. În cazul în care răspunsul la intrebarea anterioara este afirmativ, as dori sa știu dacă, în situatia in care autoturismul nu este pe numele meu ci doar pe al soțului dar a fost achiziționat împreună, în timpul căsătoriei (însă cei de la ANAF au spus la acel moment ca nu poate figura în evidenta lor decât un singur proprietar din familie, chiar dacă masina este bun comun); cunosc faptul ca familiile cu copii cu dizabilitati, încadrați în gr. grav sau accentuat, sunt scutite de impozitul auto, respectiv plata rovignetei; atunci, prin extrapolare, cred ca la fel ar produce efecte legea și în acest context; va rog dacă se poate o clarificare în acest sens;
3. Deasemenea doresc sa stiu dacă sunt sau nu scutita de impozitul pe profit, în cazul unei activități private.

MULȚUMESC DIN SUFLET!
1-Trebuie sa cunoasteti ca autoritatea care calculeaza taxa auto este ANAF
ANAF opereaza strict in limitele codului fiscal
Legiutorul ,in inteleapta sa indatorire,pentru protecția și promovarea drepturilor persoanelor cu handicap,a dispus eliminarea sintagmei "adaptate tehnic " din cuprinsul disp art 26 din L nr 448/2006 ,aparand astfel disp L nr 193/2015
Insa,legiutorul nu a inteles sa acorde un real sprijin pentru persoanele cu dizabilitati si nu a solicitat si modificarea si completarea dispozitiilor codului fiscal cu noile dispozitii ale L nr 193/2015
ANAF nu recunoaste disp L nr 193/2015 si in cazul solicitarii calcularii taxei de catre persoane detinatoare de certificat de incadrare in grad de handicap continua sa solicite dovada de adaptare tehnica la vehicul
3-
L nr 448/2006 Art. 26
Persoanele cu handicap grav sau accentuat beneficiază de următoarele facilităţi fiscale:

d) scutire de la plata taxei pentru eliberarea autorizaţiei de funcţionare pentru activităţi economice şi viza anuală a acestora;