Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Drepturi persoane handicap accentuat - completari
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Drepturi persoane handicap accentuat - completari

Am inteles ca s-a modificat un pic legislatia in ultima vreme, si am cateva nelamuriri:
- dreptul la obtinerea rovinetei gratuite o au persoanele cu handicap accentuat si in cazul in care automobilul nu este modificat?
- la fel scutirea de impozitul auto se acorda daca masina nu este modificata?
- am citit Art. 22 din legea nr. 153 din 28 iunie 2017 care se refera la sporul de 15 % din salariul de baza acordat persoanelor cu handicap accentuat. Nu stiu totusi daca s-au stabilit categoriile de persoane cu handicap care vor beneficia de acest spor, si daca am vazut bine ca a intrat in vigoare de la 1 iulie ?
Va multumesc pentru raspuns!
Problema cu adaptarea tehnica a vehiculului reprezinta o reala problema avand in vedere ca legiuitorul a dispus prin L nr 193/2015 abrogarea sintagmei adaptate tehnic,respectiv nu ar mai fi necesara adaptarea tehnica
Partea proasta consta in acea ca modificarea survenita la L nr 448/2006 nu opereaza efectiv,deoarece ANAF care este responsabil pentru calcularea taxelor auto opereaza strict in temeiul codului fiscal-pe care insa legiutorul nu a avut interesul sa il modifice corespunzator disp L nr 193/2015
Legea nr. 193/2015 pentru modificarea Legii nr. 448/2006 privind protecţia şi promovarea drepturilor persoanelor cu handicap, publicată în Monitorul Oficial nr. 518 din 13 iulie 2015 (M.Of. nr. 518/2015).

În vigoare de la 16.07.2015

Parlamentul României adoptă prezenta lege.

Articol unic.

Legea nr. 448/2006 privind protecţia şi promovarea drepturilor persoanelor cu handicap, republicată în Monitorul Oficial al României, Partea I, nr. 1 din 3 ianuarie 2008, cu modificările şi completările ulterioare, se modifică după cum urmează:

1. La articolul 26, litera c) va avea următorul cuprins:

” c) scutire de la plata taxei asupra autoturismelor, motocicletelor cu ataş şi mototriciclurilor;”.

2. Articolul 28 va avea următorul cuprins:

“Art. 28.

(1) Persoanele cu handicap, precum şi însoţitorii sau, după caz, asistenţii personali ai acestora, deţinători de autoturisme, beneficiază de scutire de la plata tarifului de utilizare a reţelelor de drumuri naţionale, prevăzut în Ordonanţa Guvernului nr. 15/2002 privind aplicarea tarifului de utilizare şi a tarifului de trecere pe reţeaua de drumuri naţionale din România, aprobată cu modificări şi completări prin Legea nr. 424/2002, cu modificările şi completările ulterioare.

(2) Scutirea prevăzută la alin. (1) se aplică pentru un singur autoturism deţinut de fiecare din persoanele îndreptăţite potrivit prevederilor alin. (1).”
Buna ziua,
O persoana care detine certificat de incadrare in grad handicap accentuat (se afla in concediu medical cod 14 de vreun an si jumatate), este scutita de plata CAS pe concediul medical? Pana acum i se retineau 115 lei CAS pt o luna de medical, acum sunt 364 lei; este o suma considerabila pentru o persoana cu neoplazie.
Multumesc