Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Legea 221/2008 - recalculare concedii medicale?
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Legea 221/2008 - recalculare concedii medicale?

Cf sentintelor judecatoresti se recalculeaza salariile personalului didactic si didactic auxiliar din invatamant cf Legii 221/2008, in sentinte se specifica DREPTURILE SALARIALE se recalculeaza........se recalculeaza si concediile medicale platite de angajator si FNUASS? cf legii 158/2006 concediile medicale sunt indemnizatii....ma poate cineva lumina?!Va multumesc, sa aveti parte de liniste sufleteasca.
Recalcularea salariilor va avea ca efect si recalcularea indemnizatiilor primite in baza concediilor medicale ...

Art. 10 din OUG nr.158/2006:
(1)Baza de calcul a indemnizatiilor prevazute la art. 2 se determina ca medie a veniturilor lunare din ultimele 6 luni din cele 12 luni din care se constituie stagiul de cotizare, pâna la limita a 12 salarii minime brute pe tara lunar, pe baza carora se calculeaza contributia pentru concedii si indemnizatii.
....

Asadar, daca se modifica acesta baza de calcul atunci automat se modifica si cuantumul indemnizatiei de asigurari sociale de sanatate, la care au dreptul asiguratii.