avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 794 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Cat este indemnizatia pentru incapacitate temporara de ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Cat este indemnizatia pentru incapacitate temporara de munca?

.... indemnizatia de concediu medical pentru un angajat care are salariul net de 1200/1500/2000 lei?
Daca salariul minim pe economie ar fi de 500 de lei.....atunci baza de calcul ar fi 12 x 500 =6000 ....atunci indemnizatia de concediu medical este 75/100% din 6000
Cel mai recent răspuns: arhontele , utilizator 20:58, 11 Iunie 2012
1. Baza de calcul a indemnizatiei pentru incapacitate temporara de munca o constituie salariile brute, nu cele nete.

2. Verificati citind OUG 158/2005 privind concediile şi indemnizaţiile de asigurãri sociale de sãnãtate si Normele de aplicare a ei unde peste tot se vorbeste de salarii brute.

3. Din OUG 158/2005:

Art. 10.
(1) Baza de calcul a indemnizaţiilor prevãzute la art. 2 se determinã ca medie a veniturilor lunare din ultimele 6 luni din cele 12 luni din care se constituie stagiul de cotizare, pânã la limita a 12 salarii minime brute pe ţarã lunar, pe baza cãrora se calculeazã contribuţia pentru concedii şi indemnizaţii.
...
Ultima modificare: Duminică, 10 Iunie 2012
Valeriu TUDOR, Consultant resurse umane
atunci...am un brut de 1500....1500 x 6= 9000....dar baza mea de calcul nu poate sa depasesca 6000 ( 12 x 500- salariu brut)..... e corect??...ajutor!
Daca va referiti la anul 2008 (ianuarie - septembrie) salariul minim brut/economie a fost de 500 RON si in aceste conditii,baza lunara nu putea depasi 500x12=6000lei In prezent baza lunara se plafoneaza la 12x700=8400lei
Concluzie este vorba despre plafonarea bazei lunare si nu a celei pe 6 luni
Daca aveti venit lunar brut de 1500lei nu este nicio problema,va incadrati.Art.10 din OUG158/2005 precizeaza f. clar......"la limita a 12 salarii minime brute pe ţarã lunar"

Ultima modificare: Luni, 11 Iunie 2012
ContSters136493, utilizator
e vorba tot de restantele acelea din 2008/2009...."Ei' mi au servit pastila asta....sa nu mai solicitam recalcularea indemnizatiei de concediu medical pentru ca nu i in avantajul nostru...iar astazi mi au servit o alta 'pastila"....nu are dreptul pentru ca pentru restantele salariale nu se retine contributia de sanatate...m ar ajuta niste sentinte judecatoresti.....stiu ca magistratii au mai castigat restante salariale....si nu i imposibil ca vreunul sa nu fi solicitat recalcularea indemnizatiei de concediu medical!

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Calcul concediu prenatal osimona osimona Buna ziua, As dori sa stiu daca venitul ptr concediul prenatal este plafonat la o valoarea maxima, asa cum este plafonata indemnizatia de crestere a copilului ... (vezi toată discuția)
Concediu maternal (sarcina si leuzie) plafonat? ana.avasiicii ana.avasiicii 1.Stiti cumva la ce suma este plafonat concediul prenatal si post natal? 2.Este cumva plafonat venitul lunar ca baza de calcul pt concediul medical? Intr-o ... (vezi toată discuția)
Concediu medical luat in somaj ... ( in primele 6 luni ) TanasescuCristian TanasescuCristian Buna ziua, am nevoie de un sfat de specialitate . Sunt in somaj de 4 luni si am suferit o interventie chirurgicala . Am depus certificatul medical la ... (vezi toată discuția)